IX Ogólnopolskie Sympozjum Ratownictwa Medycznego, Szczyrk 2017

W dniach 6-8 października br. w Hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku odbyło się IX Ogólnopolskie Sympozjum Ratownictwa Medycznego. Głównym organizatorem była Polska Rada Ratowników Medycznych. Należy też podkreślić iż od wielu już lat Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie jest współorganizatorem Sympozjum, a delegacja Instytutu Nauk Medycznych (wcześniej Instytutu Ratownictwa Medycznego) - pracownicy i studenci, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej COR - reprezentowali naszą Uczelnię od I Sympozjum w 2009 roku.

Sympozjum rozpoczęło się od wręczenia PWSZ w Nysie statuetki w podziękowaniu za zaangażowanie w organizację Sympozjum. Pamiątkową statuetkę odebrał mgr Ireneusz Szafraniec.

Program Sympozjum kierowany jest do wszystkich pracowników systemu "Państwowe Ratownictwo Medyczne". Co roku najliczniejszą grupę uczestników stanowią ratownicy medyczni, ale zawsze są na nim obecni i przedstawiają swoje wystąpienia także lekarze, specjaliści medycyny ratunkowej, i pielęgniarki systemu.

Komitet Naukowy Sympozjum, z profesorem dr. hab. n. med. Krystynem Sosadą, pracownikiem Instytutu Nauk Medycznych PWSZ w Nysie, na czele, dba o odpowiedni dobór tematów. W tym roku, w kolejnych sesjach zaprezentowano cały przekrój Systemu od Centrum Powiadamiania Ratunkowego poprzez HEMS - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Zespoły Ratownictwa Medycznego po Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Każdy z uczestników (rejestrację ze względu na brak miejsc zamknięto na długo przed terminem imprezy), mógł znaleźć coś dla siebie. Należy podkreślić, że praca w systemie ochrony zdrowia wymaga ciągłego uzupełniania swojej wiedzy. Sympozjum w Szczyrku jest bardzo dobrym sposobem na poznanie nowych trendów i standardów postępowania w pomocy doraźnej. Sposobem tym korzystniejszym dla uczestników, że oprócz oficjalnych wystąpień trwa wymiana doświadczeń, spostrzeżeń i wniosków wynikających z codziennej praktyki, co w sposób znaczący przyczynia się do poprawy świadczonych przez pracowników Systemu usług.

Podczas Sympozjum przedstawiciele PWSZ w Nysie prowadzili, wspólnie z DKMS, punkt rejestracji dawców szpiku.

Za rok X, jubileuszowe Sympozjum. Jestem przekonany, że organizatorzy, w tym PWSZ w Nysie, zadbają o to, aby było ono szczególne i z pewnością takie będzie.

dr Ireneusz Barziej

 

REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210


www.rekrutacja.pwsz.nysa.pl

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2018. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek, Łukasz Wąsik