Dodatkowe darmowe lektoraty - Język angielski - Język niemiecki - Język hiszpański - Język czeski - Poziom A1/A2, B2 wszystkie języki, dodatkowo język angielski przygotowanie do FCE - Zapisy u koordynatorów programu POWER. Miła atmosfera, słownictwo specjalistyczne, konwersacje, wpis do suplementu. Serdecznie zapraszamy!

Wyjazd dydaktyczny studentów filologii germańskiej PWSZ w Nysie

W dniach 24.06 - 01.07.2018 r. studenci filologii germańskiej w Nysie wzięli udział w tygodniowej podróży studyjnej do Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Podróż przebiegała pod hasłem Badenia-Wirtembergia literacko, a jej celem było utrwalenie i poszerzenie wiedzy zdobytej podczas studiów na zajęciach z historii literatury niemieckiej.

Podróż rozpoczęła się od odwiedzenia miejsca narodzin Friedricha Schillera w niewielkiej, ale niezwykle urokliwej, położonej nad Neckarem, miejscowości Marbach. Choć miasteczko to nie jest duże, mieści się tam jedno z największych archiwów literackich w Niemczech.  Studenci mieli wyjątkową możliwość poznania zasobów archiwum i biblioteki „od podszewki”, zwiedzając miejsca niedostępne zwykłym użytkownikom. Studenci dowiedzieli się, w jaki sposób przechowywane są cenne rękopisy oraz pamiątki, niektóre z nich mogli niemalże dotknąć. W Marbach odwiedzili też dom, w którym narodził się Friedrich Schiller  a także dwa muzea: Muzeum Narodowe Schillera oraz  Muzeum Literatury Okresu Modernizmu, gdzie na przykład można było obejrzeć rękopisy tak znakomitych autorów jak Franza Kafki czy noblisty Hermanna Hessego.

Kolejne dni podróży dostarczały niemniejszych atrakcji. W pobliskim Ludwigsburgu obejrzeliśmy wspaniałe założenia ogrodowe przy jednym z największych barokowych pałaców w Niemczech.  W Maulbronn zwiedziliśmy szkołę przyklasztorną, gdzie nauki pobierał Hermann Hesse, który traumatyczne przeżycia związane z tą placówką przedstawił w swojej powieści Unterm Rad.  W tym miejscu nie mogliśmy również nie spróbować Maultaschen, regionalnej potrawy Szwabii. Zwiedzanie uzupełniały przygotowane przez studentów referaty, tematycznie związane z odwiedzanymi miejscami.

Podczas podróży nie mogło zabraknąć również spotkań na uczelni. Naszych studentów gościły uniwersytety w Stuttgarcie i Heidelbergu. Jest to szczególnie cenne, gdyż wydział historyczny Uniwersytetu w Stuttgarcie zajmuje się podobnie jak nyska germanistyka badaniami nad kulturą Śląska.  Ogromnie jesteśmy wdzięczni Panu profesorowi Joachimowi Bahlcke, że zechciał opowiedzieć nam o swoich najnowszych badaniach nad Śląskiem. W Stuttgarcie studentów gościło również wydawnictwo Klett-Cotta, w Polsce znane głównie jako wydawnictwo publikujące podręczniki do nauki języków obcych. Studenci mieli możliwość zobaczenia, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniały się treści i szata graficzna podręczników. W wydawnictwie spotkała nas również miła niespodzianka w postaci spotkania z autorem młodego pokolenia Janem Snelą, który zaprezentował nam fragmenty swojej najnowszej powieści Milchgesicht

Podsumowaniem podróży był jednodniowy pobyt w Heidelbergu, gdzie niegdyś studia odbywał Joseph von Eichendorff. Obok wizyty na uniwersytecie niewątpliwa atrakcją był wyjazd historyczną kolejką górską na górujące nad miastem wzgórze Königstuhl, skąd roztaczała się przepiękna panorama na dolinę Neckaru i sam Heidelberg oraz zwiedzanie częściowo wyburzonego malowniczego zamku. Jednym z wydarzeń kulturalnym był wieczór w operze. Na scenie stuttgarckiej opery studenci mieli możliwość obejrzenia spektaklu Der Tod in Venedig, na podstawie noweli Tomasza Manna, w interpretacji Benjamina Brittena.

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu.

 REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

www.rekrutacja.pwsz.nysa.pl
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2019. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik