Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Räume der Kultur. Kulturräume. Im Spannungsfeld zwischen Kontinent, Nation und Region“ 

W dniach 14-18 listopada w Instytucie Neofilologii odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Räume der Kultur. Kulturräume. Im Spannungsfeld zwischen Kontinent, Nation und Region” organizowana przez dr Beatę Giblak i Profesora Wojciecha Kunickiego wraz z całym zespołem filologii germańskiej. 

W Konferencji wzięli udział naukowcy z Polski, Niemiec, Austrii i z Republiki Czeskiej. Reprezentowane były liczne ośrodki naukowe: Berlin, Bad Honnef, Hamburg, Düsseldorf , Flensburg, Heidelberg, Kassel, Wrocław, Opole, Warszawa, Olsztyn, Katowice i Zlin, a także nasze partnerskie uczelnie z Opawy i Klagenfurtu. Problematyka wygłoszonych referatów związana była z relacjami pomiędzy globalizacją a regionalnością, tożsamością narodową i regionalną, mapami mentalnymi przestrzeni europejskiej i regionalnej w ujęciu kulturowym, literackim, historycznym i językowym. Temat sprowokował prawdziwie interdyscyplinarną dyskusję i zainspirował do zacieśnienia współpracy, szczególnie pomiędzy ośrodkami tradycyjnie zajmującymi się problematyką wielokulturowości. Nawiązywała do niej również prezentacja nowo wydanej książki z cyklu „Mehrsprachigkeit als Chance” (Wielojęzyczność jako szansa) będącej efektem pracy Międzynarodowego Konsorcjum o tej samej nazwie, do którego należy PWSZ w Nysie. Książka została zaprezentowana przez Dyrektora Lipskiego Wydawnictwa Uniwersyteckiego dr Geralda Diesenera oraz działające w Konsorcjum dr Alinę Dittmann, dr Beatę Giblak i dr Monikę Witt. 

Goście, a także mieszkańcy Nysy, mieli okazję wziąć udział w imprezach towarzyszących Konferencji. Należało do nich otwarcie wystawy poświęconej Hansowi von Heldowi, niezwykłemu urzędnikowi pruskiemu działającemu w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Wystawę można obejrzeć w Muzeum Miejskim Nysy do dnia 2 grudnia br. Szczególnym wydarzeniem były dwa spotkania autorskie, realizowane w ramach Nyskiego Festiwalu Nauki: ze znanym polskim czytelnikom gdańszczaninem, powieściopisarzem i eseistą Stefanem Chwinem oraz z Jörgiem Bernigiem, pisarzem niemieckim, którego książka „Ziemia niczyja, bezpański czas” została niedawno przetłumaczona na język polski. Spotkania wieńczyła dyskusja z pisarzami prowadzona i tłumaczona przez Profesora Wojciecha Kunickiego. 

Wydarzenia towarzyszące nie mogłyby się odbyć bez życzliwości i wsparcia władz Uczelni, Pana Rektora, prof. PWSZ w Nysie, Przemysława Malinowskiego i Pana Prorektora doc. Tomasza Drewniaka, Pana Kanclerza PWSZ w Nysie Zbigniewa Szlempo, Starosty Powiatu Nyskiego Pana Czesława Biłobrana, Dyrektora Muzeum Powiatowego Pana Edwarda Hałajko w Nysie, Urzędu Miasta i Gminy w Nysie oraz RCTWiTI i Biura Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie.

 REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

www.rekrutacja.pwsz.nysa.pl
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2019. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik