„Przedszkolak Ratuje” - kampania edukacyjna z udziałem studentów ratownictwa

Finał akcji „Przedszkolak Ratuje” zorganizowano w Nyskim Domu Kultury. W jego trakcie dzieci z wybranych przedszkoli Powiatu Nyskiego wystąpiły w scenkach, w których zaprezentowały zdobyte umiejętności. W tym roku akcja objęła 68 przedszkoli, w sumie 1966 dzieci i ponownie przyjęła formę warsztatów, które miały na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę zachowania bezpieczeństwa, kształtowania właściwych postaw wobec zagrożenia życia i zdrowia swojego oraz najbliższych, a także umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zajęcia były prowadzone min. studentów PWSZ w Nysie, członków Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej COR i stanowiły połączenie zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy, przynoszącej nieoceniony efekt w postaci umiejętności ratowania zdrowia i życia. Należy podkreślić, że w większości wypadków scenariusze poszczególnych wystąpień zostały napisane przez wychowawców przy niewielkiej tylko pomocy koordynatorów akcji. Dzieci przedstawiły zasady postępowania w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy czy przechodzenia przez jezdnię, ale także reagowania na podejrzanie zachowujących się obcych. Wszystko to okrasiły dużą dawką tańca i śpiewu, czym wzbudziły aplauz wśród zaproszonych gości, w gronie których znaleźli się przedstawiciele władz miejsko-gminnych i powiatowych, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji.

“Przedszkolak” zadebiutował w 2016 roku z inicjatywy Małgorzaty Łomnickiej z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu - Filia w Nysie, którą wsparli dr Ireneusz Barziej z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, oraz mł. aspirant Kamila Trubiłowicz z Komendy Powiatowej Policji w Nysie. W obecnej, trzeciej już edycji udział wzięli także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Powiatowej PSP w Nysie.

- Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna. Należy podkreślić, że Polska jest krajem, w którym aktywna postawa świadków zdarzenia w niesieniu pomocy przed przyjazdem ambulansu należy do najniższych w Europie. Z tego względu trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zmienić tę sytuację, a „Przedszkolak Ratuje” jest przykładem inicjatywy, która w przyszłości przyczyni się do podniesienia wiedzy i zmiany postaw Polaków. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zorganizować kolejną jej edycję – podsumowuje dr Ireneusz Barziej z Wydziału Nauk Medycznych PWSZ w Nysie.
REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

www.rekrutacja.pwsz.nysa.pl
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2019. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik