Kontrast:

KontaktAktualnościPrezentacja WydziałuPracownicyPlany zajęćSTUDIA DUALNE - PRACUJ I ZARABIAJ!NOWE SPECJALIZACJE PŁATNY STAŻ W SCHATTDECOR

Wydział Neofilologii - kierunek filologia
- w zakresie filologii angielskiej / filologii germańskiej

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Wykładowca Wydziału Neofilologii PWSZ w Nysie stypendystką Fulbright Senior Award

Wykładowca Wydziału Neofilologii PWSZ w Nysie – dr Agnieszka Kaczmarek, która koordynuje wspólne działania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i partnerskiego Kalifornijskiego Uniwersytetu Stanowego w Bakersfield, została laureatką stypendium Fulbright Senior Award 2020-21, stając się jednocześnie uczestniczką jednego z największych programów wymiany naukowej i kulturowej w Stanach Zjednoczonych.

Pełna lista stypendystów Fulbright Senior Award dostępna na stronie: https://fulbright.edu.pl/laureaci-stypendium-fulbrighta-2020-21/

Dzięki przyznanemu pięciomiesięcznemu stypendium dr Agnieszka Kaczmarek będzie miała możliwość prowadzenia badań naukowych dotyczących literaturoznawczego projektu zatytułowanego „Backpacks of their own: the perception of mountains, walking, and climbing in American women writers' imagination since the 1960s”.

Współpraca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie z Uniwersytetem Stanowym Kalifornii (California State University, CSU) trwa od roku 2017. Została ona nawiązana przez dr hab. Alinę Dittmann – obecnie Dziekan Wydziału Neofilologii PWSZ w Nysie - przy okazji realizacji w Bakersfield, w roku 2016/17, studiów podyplomowych z zakresu dydaktyki języka angielskiego i zarządzania projektem.

Głównym celem projektu badawczego – dr Agnieszki Kaczmarek jest pogłębienie wiedzy nt. wątków amerykańskiej literatury górskiej przedstawionych przez wybrane autorki publikujące swoje relacje podróżnicze w drugiej połowie XX wieku. Przyznany grant umożliwi również stypendystce poszerzenie wiedzy kulturoznawczej, co z pewnością będzie miało przełożenie na jakość zajęć z realioznawstwa amerykańskiego, będących częścią programu edukacyjnego oferowanego przez PWSZ w Nysie na Wydziale Neofilologii. Wykładowczyni Wydziału Neofilologii PWSZ w Nysie będzie miała też przyjemność poszerzenia międzynarodowej współpracy z partnerami z Kalifornii.

Kalifornijski Uniwersytet Stanowy w Bakersfield i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podejmują wspólne działania związane z kształceniem filologów, w szczególności przyszłych nauczycieli języka angielskiego. Realizowane są m. in. gościnne pobyty profesorów CSU na Wydziale Neofilologii PWSZ w Nysie w celu prowadzenia zajęć ze studentami i szkoleń dla wykładowców nyskiej Uczelni. Ponadto nyska anglistyka jest członkiem międzynarodowego klubu czytelniczego, International Book Club, który jest projektem pilotażowym w ramach One Book Project, realizowanym od ponad dziesięciu lat w Kalifornii przy współudziale stanowego Uniwersytetu w Bakersfield. W chwili obecnej, oprócz nyskiej anglistyki i kalifornijskiej uczelni, członkami International Book Club są słowacka uczelnia Pan European University w Bratysławie, University of Hradec Králové w Czechach, Autonomous University of Baja California w Meksyku oraz Zespół Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie.

Celem współpracy uczelni z Kalifornii i Nysy jest również wymiana w zakresie prowadzenia badań naukowych. W roku 2018 pracownicy CSU i PWSZ w Nysie wspólnie uczestniczyli w konferencji naukowej „MAC-Etel: Education, Teaching and E-learning” w Pradze oraz międzynarodowej sesji naukowej organizowanej przez PWSZ w Nysie „Language and Culture as a Challenge in Higher Education”, natomiast w 2020 roku planowany jest wspólny udział w konferencji „2020 European First Year Experience”, organizowanej przez Aarhus University w Danii, gdzie prof. Emerson Case z CSU
w Kalifornii i dr Agnieszka Kaczmarek z PWSZ w Nysie przedstawią wyniki badań z zakresu dydaktyki literatury zebrane podczas ostatnich dwóch lat współpracy.

Studia na kierunku filologia angielska i germańska (specjalizacja nauczycielska i tłumaczeniowa) w PWSZ w Nysie charakteryzuje wysoki stopień internacjonalizacji. Każdy student ma możliwość odbycia rocznych lub semestralnych studiów na uczelni partnerskiej w licznych krajach Unii Europejskiej i na uczelniach poza Europą (Turcja, Meksyk, Stany Zjednoczone, Indie). Istnieje również system finansowania praktyk zagranicznych. Ponadto Wydział Neofilologii PWSZ w Nysie chętnie wybierają studenci zagraniczni, przyjeżdżający na studia Erasmusa z uczelni partnerskich.

Wszystkich kandydatów zainteresowanych studiami filologii angielskiej lub germańskiej zapraszamy do odwiedzenia Wydziału Neofilologii przy ulicy Armii Krajowej 21, pokój (202 i 204) i strony internetowej www.pwsz.nysa.pl.

Na zdjęciu: Dr Agnieszka Kaczmarek podczas wyprawy w Himalajach, w tle Mount Everest. Stypendystka Fulbright Senior Award prowadzić będzie badania naukowe w Kalifornii na temat motywów górskich w literaturze amerykańskiej po 1960 r.

Wydział Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK