Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie

Konferencja seniorzy czesko-polskiego pogranicza

W dniu 12.12.2018 w ramach cyklu spotkań zatytułowanego  seniorzy polsko-czeskiego pogranicza miała miejsce 7. edycja konferencji pod tytułem Cesko Polska konference Univerzit Tretiho Veku tym razem w Jeseniku. Gości powitał Pan Jan Rotter, ředitel Centrum sociálních služeb Jeseník.

Konferencję otworzyła Pani Zdeňka Blišťanová, starostka města Jeseník, życząc uczestnikom udanych obrad. W swym wystąpieniu przedstawiła aktywność Urzędu i efekty oraz dalsze plany współpracy z PWSZ w Nysie, a za dotychczasową współpracę dziękowała Panu dr. P. Bernatowi. Z kolei Pan dr Piotr Bernat, pełnomocnik Rektora ds. współpracy z UTW mówił o historii spotkań seniorów czesko-polskiego, a w szczególności nysko-jesenickiego, pogranicza w ramach współpracy PWSZ w Nysie CSS Jesenik podkreślając w tym dziele rolę Pana Jana Rottera i potwierdzając jednocześnie chęć kontynuacji współpracy z miastem Jesenik.

Konferencja była podzielona na dwie części merytoryczne. W pierwszej Pan dr Paweł Szymkowicz reprezentujący Urząd Miejski w Głuchołazach przedstawił sto lat niepodległości Polski. Z kolei Pan Květoslav Growka z odborný rada Státní okresní archiv Jeseník mówił o stu latach od powstania Czechosłowacji. Oba wystąpienia były bardzo ciekawe i kończyły się wspólnymi wnioskami o potrzebie współpracy czesko-polskiej. W przerwie uczestnicy konferencji ćwiczyli kondycję i koordynację ruchową w rytm muzyki. A po przerwie miała miejsce druga część merytoryczna tym razem poświęcona działaniom, w tym edukacyjnym, skierowanym do osób starszych w Polsce i Czechach. Działania po stronie polskiej omówił Pan dr Piotr Bernat, a po stronie czeskiej przedstawiła je Pani Alice Macečková, sociální pracovník Centrum sociálních služeb Jeseník. Okazało się, że jest wiele podobieństw, ale są i różnice. Drugą część merytoryczną zakończyły znów ćwiczenia, tym razem z przyrządami.

W programie zaplanowane było również złożenie kwiatów pod pomnikami polskim i czeskim w Zdroju z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polaków i 100 rocznicy powstania Czechosłowacji. Kwiaty pod pomnikami złożyła delegacja uczestników, a wszystko odbywało się w pięknym otoczeniu, a zimowa aura dodała tylko uroku tej części spotkania.

W podsumowaniu uczestnicy wyrazili chęć kontynuacji takich spotkań. Pan Jan Rotter dziękował uczestnikom za aktywność w trakcie spotkania, a Pan dr Piotr Bernat mówił o potrzebie kontynuacji i nowych możliwościach, a na zakończenie złożył życzenia świąteczno-noworoczne i zaprosił uczestników do Nysy na koncert Bożonarodzeniowy organizowany przez PWSZ w Nysie.

dr inż. Piotr Bernat
Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z UTW

PROGRAM KONFERENCJI

 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2018   
kontakt z webmasterem:  
Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego - bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo ekonomiczne, kryminologia i kryminalistyka, zarządzanie systemami bezpieczeństwa, Instytut Nauk o Zdrowiu: dietetyka kliniczna, dietetyka administracyjna, dietetyka sportowa, kosmetologia specjalistyczna, chemia i technologia kosmetyków, kształtowanie człowieka - trener osobisty, rekreacja psychoruchowa, Instytut Nauk Technicznych: architektura - architektura i urbanistyka, konserwacja i ochrona zabytków, architektura światła, informatyka - gry komputerowe i multimedia, systemy internetowe, systemy i sieci komputerowe, bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych, zarządzanie - automatyzacja produkcji i systemy mechatroniczne, zarządzanie produkcją, inżynieria jakości, zarządzanie innowacjami i projektami,, Instytut Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Instytut Finansów - rachunkowość i kontrola finansowa, finanse przedsiębiorstw, Instytut Jazzu - jazz i muzyka estradowa, realizacja dźwięku, edukacja artystyczna w jazzie i muzyce estradowej, Instytut Pielęgniarstwa - pielęgniarstwo (licencjackie), pielęgniarstwo pomostowe (A, B, C, D), pielęgniarstwo magisterskie, Instytut Ratownictwa Medycznego - ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK