Wykładowca Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie Piotr Milwiw-Baron odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Mgr Piotr Milwiw-Baron – muzyk jazzowy, kompozytor, pedagog, publicysta, dyrektor Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa oraz wykładowca w Instytucie Jazzu PWSZ w Nysie został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie w Filharmonii Narodowej wręczyła muzykowi podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka. Witold Wnuk, prezes Fundacji Artystycznej "My Polish Heart", który był wnioskodawcą odznaczenia, przypomniał sylwetkę odznaczonego, którego przestawił jako "jednego z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych, a zarazem zasłużonego pedagoga i wspaniałego kompozytora". Podkreślił też, że Milwiw-Baron od lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie "Jazz Top" pisma Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego.

W swojej ponad czterdziestoletniej karierze Piotr Milwiw-Baron współpracował na scenie i podczas nagrań studyjnych z takimi muzykami jak m.in.: Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Eddie Henderson, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski i Jan Ptaszyn Wróblewski. Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sesyjny, a także osiem albumów pod własnym nazwiskiem. Był także twórcą autorskich przedsięwzięć takich jak np.: "Bogurodzica" (2000), "Reference" (2004) – album nagrany w Nowym Jorku, "Salve Regina" (2007) - płyta nagrana w Pasadenie, na której obok niego grają amerykańscy jazzmani.

Piotr Milwiw-Baron jest również kompozytorem muzyki dla teatrów (m.in. dla Wrocławskiego Teatru Lalek, Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Słupskiego Teatru Dramatycznego, Wrocławskiego Teatru Współczesnego). Zajmuje się także działalnością edukacyjną – pracuje jako wykładowca saksofonu, harmonii jazzowej i improwizacji w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także na Kierunku Jazz IKSM Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadził otwarte wykłady jazzowe w USA na University Of California Irvine, California Institute Of The Arts in Valencia, w Turcji na Ankara Bilkent University, w Austrii na Kunst Universitaet Graz, uczył na letnich warsztatach jazzowych w Pradze, we Lwowie i wielu miastach Polski. Od lutego 2016 r. Piotr Milwiw-Baron jest zastępcą dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w MKiDN. Od września 2018 r. jest dyrektorem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, w której skład wchodzą wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wyższych uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Foto z uroczystości: Danuta Matloch

Źródło (PAP, MKiDN)

 REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

www.rekrutacja.pwsz.nysa.pl
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2019. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik