Za nami 14 edycja Nyskiego Festiwalu Nauki pn. „Zdrowie i nauki o zdrowiu”

 „Miej serce i patrzaj w serce - czyli co o sercu każdy wiedzieć powinien” - to jeden z tematów wiodących 14 edycji NFN w PWSZ w Nysie. 

26 i 27 września odbyła się kulminacja wydarzeń tegorocznego Nyskiego Festiwalu Nauki pn. „Zdrowie i nauki o zdrowiu”. Przez dwa dni festiwalowe łącznie około 3500 osób uczestniczyło w pokazach badań laboratoryjnych, ćwiczeniach, warsztatach, wykładach, wystawach i konkursach. PWSZ w Nysie dla swoich gości przygotowała kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze naukowym, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników festiwalu.

Preparowanie mięśnia sercowego, estymacja wielkości porcji żywieniowych, warsztaty fizjologiczne, anatomiczne i histologiczne, badania czynności bioelektrycznej serca i uderzenia koniuszkowego, pokazy ratownictwa medycznego i szereg innych atrakcji nawiązywały do tematu przewodniego Festiwalu.

Oprócz zajęć poświęconych zdrowiu, dla pasjonatów nauki i techniki, przeprowadzono zajęcia związane z architekturą, informatyką, finansami, zarządzaniem produkcją, czy też naukami społecznymi. W organizację Festiwalu włączyły się wszystkie instytuty i jednostki organizacyjne działające w Uczelni.

Swoją propozycję dla gości NFN przygotowało również Muzeum Powiatowe w Nysie, które przygotowało prelekcje w oparciu o wystawę fotograficzną pt. „Ślady historii”. Natomiast Uniwersytet Trzeciego Wieku im. J. Kozarzewskiego w Nysie zorganizował wykłady oraz warsztaty ruchowe.  

Podobnie jak w roku ubiegłym sercem festiwalu było Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie, na terenie którego odbyły się liczne zajęcia warsztatowe oraz pokazy – m.in. sprzętu do realizacji dźwięku, czy urządzeń do wizualizacji i wirtualizacji.

14 Nyski Festiwal Nauki obfitował także w wydarzenia sportowe. W dniu 26.09.2018 odbył się turniej piłki siatkowej dla uczniów nyskich gimnazjów. Jak co roku do rywalizacji przystąpili uczniowie Zespołu Szkół Sportowych i Gimnazjum nr 1 w Nysie. W zmienionej formule dla uatrakcyjnienia turnieju drużyny, które rywalizowały, złożone były z trzech dziewczyn i trzech chłopców. Turniej przebiegł w bardzo miłej atmosferze, a uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości takiej właśnie integracji. Po wyłonieniu zwycięzców upominki otrzymali wszyscy uczestniczący w zawodach. Nad nienagannym przeprowadzeniem zawodów czuwali Pan mgr Roman Palacz i Pan mgr Marcin Dykta.

W dniu 27.09.2018 odbył się turniej futsalu dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. W hali przy ulicy Otmuchowskiej zjawiły się cztery zespoły, które rywalizowały o puchary i nagrody rzeczowe. Po bardzo wyrównanych i pełnych emocji meczach pierwsze miejsce zdobyli zawodnicy Zespołu Szkół Technicznych w Nysie, drugie miejsce - uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, trzecią i czwartą lokatę - dwie drużyny z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Nysie. Nad organizacją turnieju czuwał mgr Marcin Dykta.

Tradycyjnie studenci ratownictwa medycznego pilnowali, aby żadna kontuzja nie pokrzyżowała dobrej zabawy.

W wydarzeniach odbywających się w ramach NFN wzięli udział nie tylko uczniowie i nauczyciele szkół z terenu województwa opolskiego, ale również uczniowie ze szkół województwa dolnośląskiego. Mieliśmy przyjemność gościć grupę młodzieży i nauczycieli z Jesenika.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i aktywny udział w zajęciach. Pozytywne opinie dotyczące NFN umacniają nas w przekonaniu, że Festiwal stanowi dobrą prezentację potencjału naukowego Uczelni, wypełniając jakże ważną, odpowiedzialną i niełatwą misję popularyzacji nauki.

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, Jubileuszowej edycji Nyskiego Festiwalu Nauki, który stał się znaczącym wydarzeniem popularyzującym naukę oraz osiągnięcia nyskiej Alma Mater w środowisku lokalnym i regionalnym. 

Zobacz także NFN w obiektywie!

Galeria na Facebooku cz.1

Galeria na Facebooku cz.2

Media o festiwalu:
REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

www.rekrutacja.pwsz.nysa.pl
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2019. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik